Z SALI SĄDOWEJ

Autocasco (AC) – zamienniki, kasacja, udział własny, franszyza...

Na co zwracać uwagę zawierając dobrowolne ubezpieczenie pojazdu?!
Zawierając umowę autocasco należy dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) pojazdu stanowiące integralną część umowy. Umowa autocasco powinna zawierać m.in.:
a/ wariant „warsztat” (serwisowy), z zastosowaniem części oryginalnych – w przeciwieństwie do wariantu „wycena” odszkodowanie zostanie wypłacone na podstawie przedłożonych przez ubezpieczonego faktur za naprawę pojazdu i przy zastosowaniu części oryginalnych, pochodzących lub zalecanych przez producenta danego pojazdu, a nie na podstawie wyceny (kalkulacji) sporządzonej przez ubezpieczyciela z użyciem tzw. zamienników oraz amortyzacji części.
b/ zniesiony udział własny – określona procentowo kwota pomniejszająca odszkodowanie (najczęściej 10 lub 20% sumy ubezpieczenia). Może to być również forma „franszyzy integralnej”, czyli brak odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody nie przekraczające np. 10 % sumy ubezpieczenia pojazdu.
c/ należy zwrócić uwagę na to w jaki sposób ubezpieczyciel wylicza tzw. szkodę całkowitą (gdy koszty naprawy przekraczające 70% wartości pojazdu). Najczęściej jest to niestety w ten sposób, że w celu skasowania pojazdu koszty naprawy wyliczane są na podstawie maksymalnych stawek za rbg oraz przy użyciu części oryginalnych. Taka praktyka nie powinna mieć miejsce, na co zwracał uwagę Rzecznik Ubezpieczonych, wskazując na potrzebę zmian w tym zakresie.
Niestety bardzo często o powyższych „pułapkach” posiadacze samochodów dowiadują się dopiero w momencie wypłaty odszkodowania, które nierzadko nie wystarcza na pokrycie kosztów naprawy pojazdu.
 

<< Wróć do poprzedniej strony


10 tys. zł zamiast 245 tys. zł - zaniżanie
odszkodowań nie zna granic...

CZYTAJ WIĘCEJ
32-050 Skawina ul. Krakowska 41 | tel. 508 125 226
e-mail: biuro@kancelaria-klimkowski.pl www.kancelaria-klimkowski.pl